Esperal Warszawa – czemu warto go zastosować i kiedy?
Zdrowie

Esperal Warszawa – czemu warto go zastosować i kiedy?

Esperal jest środkiem, który stosowany jest u alkoholików w celu zmniejszenia ryzyka powrotu do nałogu alkoholowego. Dzięki niemu osoba uzależniona nie ma głodu alkoholowego, a próby upicia się kończą się nieprzyjemnymi objawami. Wielu specjalistów stosuje Esperal w celu powstrzymania alkoholika przed rozpoczęciem cugu alkoholowego, co ma na celu również ochronę jego zdrowia i życia.

Kiedy warto zastosować Esperal?

Wszywka alkoholowa jest często dość drastycznym środkiem, który stosuje się u osób uzależnionych od alkoholu i powracających do dawnych nawyków. Esperal jest wszywany pod skórę w niewidocznym miejscu np. w pośladek za zgodą osoby uzależnionej. Jest to część terapii awersyjnej, podczas której osoba uzależniona ma zniechęcić się do spożywania alkoholu. Dzięki wszywce alkoholowej wiele osób przestaje pić na dobre, ale bez pomocy specjalisty może wrócić do nałogu. Esperal działa przez 12 miesięcy i po tym czasie istnieje ryzyko, że alkoholik będzie chciał się upić. Esperal jednak powstrzymuje osobę uzależnioną przed ponownym upiciem się, ponieważ już przy niewielkiej dawce alkoholu znacznie potęguje działanie używki. Pojawiają się takie nieprzyjemne objawy, jak ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, panika, czy kołatanie serca. Po takim doświadczeniu wielu alkoholików znacznie zniechęca się do alkoholu, który wcześniej kojarzył im się pozytywnie.

Esperal jest stosowany u osób, które pomimo wielu prób nie rzuciły na dobre alkoholu i często powracają do używki. W połączeniu z odpowiednią terapią oraz spotkaniami grupowymi daje on bardzo dobre efekty.

Jakie jest działanie Esperalu?

Esperal działa hamująco na metabolizm alkoholu. Bez niego alkohol jest przekształcany przez wątrobę w niegroźny dla organizmu kwas. Usuwany jest on wraz z moczem. Disulfiram hamując ten proces znacznie potęguje działanie alkoholu na nasz organizm, przez co nasz organizm bardzo mocno reaguje na alkohol, nawet w niewielkiej ilości. Działanie Esperalu jest odczuwalne już po około 10 minutach od wypicia alkoholu. Może on ujawnić się również przy lekach, które posiadają alkohol w swoim składzie. Dlatego lekarz przy wszywaniu Esperalu podaje rozpiskę wszystkich leków, które zawierają w sobie alkohol i których nie może przyjmować osoba z wszywką alkoholową.

Czy terapia awersyjna jest skuteczna?

Jeśli alkohol kojarzył się pozytywnie, wtedy Esperal daje dobre skutki, ponieważ przestaje być rodzajem leku na problemy, czy ucieczką przed nimi. Osoba uzależniona musi więc znaleźć inny sposób na pozbycie się swoich problemów. W tym pomocna jest terapia, złożona zarówno z indywidualnych rozmów z terapeutą, jak również ze spotkań grupowych, na których alkoholik spotyka się z osobami o podobnych problemach, dzięki czemu odczuwa ogromne wsparcie. Również bliscy osoby uzależnionej powinni włączyć się w terapię, aby wiedzieć jak postępować z osobą uzależnioną oraz pomóc jej w uwolnieniu się od nałogu alkoholowego. Tylko takie złożone działanie da pozytywny skutek.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *