Fobia społeczna – objawy i leczenie
Fobia społeczna to inaczej lęk społeczny. Należy do grupy zaburzeń nerwicowych i wydaje się dotykać coraz większą liczbę osób. Przypuszcza się, że cierpi na nią nawet 10% populacji. Jakie są objawy tego zaburzenia i przede wszystkim jak sobie z nim radzić, gdy przebywanie wśród ludzi sprawia nam problemy?
Fobia społeczna – główne objawy
Choć często mylona ze zwykłą nieśmiałością, czy introwersją, fobia to jednak coś więcej. Charakteryzuje się występowaniem bardzo silnych objawów lękowych w sytuacjach społecznych i w momentach przebywania wśród innych ludzi. Może tu chodzić o zwykłą imprezę ze znajomymi, rozmowę z drugą osobą w cztery oczy, czy w skrajnych przypadkach zwykłe wyjście do sklepu. Strach paraliżuje, wywołuje niepokój, powoduje drżenia mięśni (głównie nóg i rąk), przyspieszoną akcję serca, nadmierną potliwość, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej oraz duszności.
Przyczyn lęku może być wiele. Począwszy od poczucia zawstydzenia o różnym podłożu, przez strach przed zrobieniem lub powiedzeniem czegoś nieodpowiedniego i kompromitacją. Ludzie cierpiący na społeczną fobię czują się ciągle oceniani przez innych, choć tak naprawdę nic i nikt im nie zagraża. Ta nieracjonalność strachu jest właśnie jednym z kryteriów diagnostycznych tego zaburzenia.
Jak sobie radzić z fobią społeczną?
Jak każde zaburzenie nerwicowe, tak i lęk społeczny wymaga podjęcia terapeutycznych kroków. Prawdopodobnie wielu z nas wstydzi się poprosić o pomoc lub udać się do psychologa albo psychiatry. Jednak nieleczona fobia może jedynie przybrać na sile. Z czasem niemożliwe stanie się wyjście z domu. Pamiętajmy o tym, szukając sposobów na poradzenie sobie z problemem.
W leczeniu fobii społecznej stosuje się głównie leki antydepresyjne oraz psychoterapię. Głównie jest to terapia poznawczo-behawioralna, która wykazuje jak dotąd najlepszą skuteczność. W jej trakcie pacjent uczy się jak rozpoznawać swój lęk, a następnie jak weryfikować swoje myśli i modyfikować zachowania w sytuacjach społecznych. Terapia zmniejsza dyskomfort, uczy sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych i pozwala na nowo cieszyć się życiem.