Zdrowie

Jak działa akupunktura? I czy w ogóle działa?

Jak działa akupunktura i czy rzeczywiście pomaga w leczeniu najróżniejszych dolegliwości? Ten tradycyjny chiński zabieg ma swoich zwolenników. Wiele osób wątpi jednak w jego leczniczą moc, a jednak Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdaje się zauważać jego korzyści. Jaka jest prawda o akupunkturze?

Czym jest akupunktura?

W tradycyjnej medycynie chińskiej chodzi o równowagę. Harmonijny balans pomiędzy uzupełniającymi się, a jednocześnie skrajnymi siłami yin i yang. Są składowymi życiowej energii qi, która przepływa w ludzkim ciele przez ścieżki zwane meridianami.

Każda choroba jest efektem zachwiania tej właśnie równowagi. Medycyna Dalekiego Wschodu głosi zaś, że wbijanie cienkich igiełek w punkty znajdujące się na przebiegu meridianów przywraca właściwy i zdrowy przepływ energii. Początków tego typu praktyk można szukać już w epoce kamienia łupanego, kiedy Chińczycy do nakłuwania ciała i zabiegów używali ostrych kamiennych noży, kości lub łodyg bambusa.

Jak działa akupunktura?

Współcześnie wciąż brak dowodów, jakoby w naszych ciałach rzeczywiście istniały opisywane przez Chińczyków meridiany. Jednak od lat przeprowadzane już badania wskazują, że akupunktura rzeczywiście potrafi przynieść ulgę w niektórych dolegliwościach. Szczególnie tych bólowych.

Przypuszcza się, że stosowane w zabiegach akupunktury igły stymulują nerwy, mięśnie oraz tkankę łączną. Zwiększa to przepływ krwi i jednocześnie uruchamia działanie naszych wewnętrznych ośrodków przeciwbólowych. Stąd właśnie popularność akupunktury w leczeniu migren, bólu odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa czy też bólów stawowych.

Czy akupunktura leczy tylko ból?

W roku 2003 WHO opublikowała wyniki 255 badań klinicznych, które dowodzą, że akupunktura ma działanie terapeutyczne. Wśród schorzeń i dolegliwości, które umieszczono na  zaaprobowanej liście, możemy znaleźć między innymi problemy z ciśnieniem krwi, alergiczne zapalenie zatok, rwę kulszową czy reumatyzm.

Oczywiście akupunktura nie jest i nigdy nie będzie polecana jako główna metoda leczenia. Jednak zabiegi przeprowadzane przez wykwalifikowane osoby są bezpieczne oraz mają stosunkowo mało efektów ubocznych. Z powodzeniem można je więc łączyć z tradycyjnymi terapiami współczesnej medycyny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *