Jak reagować, gdy dziecko sięga po alkohol?
Zdrowie

Jak reagować, gdy dziecko sięga po alkohol?

Z roku na rok coraz większa liczba nastolatków sięga po alkohol. Statystyki wskazują także, że pierwsza konsumpcja napojów procentowych zdarza się coraz wcześniej. Zadaniem rodziców jest troska o bezpieczeństwo własnych pociech oraz ich ochrona przed zagrożeniami, związanymi z wczesną inicjacją alkoholową. Nie ma możliwości, aby dzieci były nieustannie kontrolowane, dlatego też warto wiedzieć, jak się zachować, kiedy małoletnia osoba wróci do domu pod wpływem alkoholu.

Co robić, gdy zauważymy, że dziecko sięgnęło po raz pierwszy po alkohol?

Powrót do domu dziecka pod wpływem alkoholu stanowi poważne wyzwanie dla rodziców. W pierwszej chwili pojawiają się silne emocje i złość, którym nie należy się poddawać. W takiej sytuacji najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku (może dojść do wymiotów) i odczekania ze stosowną reakcją, aż będzie trzeźwe. Warto dać sobie czas, aby przemyśleć całą sytuację. Ważne jest również, aby rodzice obrali jedno stanowisko i mówili wspólnym głosem. Dobrze jest wcześniej omówić strategię rozmowy oraz przygotować się na różne sytuacje, np. co zrobić, kiedy dziecko nie będzie chciało kontynuować rozmowy. W takim przypadku nie należy do niczego zmuszać małoletniego. Warto odpuścić i wrócić do dialogu po opadnięciu emocji. Krzyk, złość i awantura tylko pogorszą sytuację, ponieważ dziecko otrzyma jasny sygnał, że musi lepiej się ukrywać. 

Zadbanie o odpowiedni czas na rozmowę jest bardzo ważne. Tutaj kluczowa będzie wystarczająca ilość czasu – tak, aby dialog mógł przebiegać w spokojnej atmosferze. Dobrze jest rozpocząć rozmowę od zapewnienia o swojej trosce i miłości. Warto podkreślić wsparcie oraz chęć pomocy. Mimo iż pociecha jest niepełnoletnia, to dobrze jest prowadzić dialog w taki sposób, aby dziecko czuło, że jest szanowane i traktowane poważnie. Stąd też warto podejść do rozmowy ze swoim dzieckiem tak, jakby było już dorosłe. 

Jak reagować w takiej sytuacji?

Sięgnięcie po napoje procentowe przez małoletnie osoby, musi wiązać się z odpowiednią reakcją. Normalne jest, że w chwili, kiedy rodzice wyczuwają woń alkoholu od swojego dziecka, pojawia się zakłopotanie, złość, niepokój, szok czy niedowierzanie. Takie emocje prowadzą do wzburzonej reakcji, która nie jest dobrym rozwiązaniem. Kluczowa jest spokojna i merytoryczna rozmowa, bez podniesionego głosu, krzyków czy złości. Warto pamiętać, że osoba, która znajduje się pod wpływem alkoholu nie do końca rozumie przekaz, który jest kierowany w jej stronę, dlatego też należy zaczekać, aż wytrzeźwieje. 

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu
Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu

Głównym przekazem rozmowy powinien być jasny komunikat, że rodzicom zależy na dobru i szczęściu własnej pociech oraz jego prawidłowym funkcjonowaniu, ponadto warto podkreślić troskę. Dobrze jest postawić na otwartą komunikację, zapytać dziecko o powody, dla których sięgnęło po alkohol. Pozwoli to poznać przyczynę oraz skupić się na rozwiązaniu problemu. Warto również zapytać od jak dawna pije napoje procentowe i jak często mu się to zdarza. Rodzice powinni poinformować swoją pociechę o odczuciach, jakie im towarzyszą. Dobrze jest otwarcie mówić o niepokoju czy obawach. Kluczowe będzie również uświadomienie młodego człowieka, że udział w imprezach nie musi wiązać się z konsumpcją alkoholu.

Cienka granica między kontrolą a uzależnieniem

Dodatkowo należy podkreślić, jak cienka jest granica pomiędzy kontrolowanym piciem a uzależnieniem. Warto również uświadomić dziecko, jak poważną i przewlekłą jest to chorobą. Ważne jest, aby młoda osoba wiedziała, jak trudne jest leczenie alkoholizmu i ile wysiłku wymaga życie w abstynencji. Dobrze jest także przedstawić fakty dotyczące destruktywnego oddziaływania alkoholu zarówno na organizm człowieka, jak i jego psychikę. Można wspomnieć o społecznych konsekwencjach nadużywania trunków. W trakcie rozmowy muszą zostać ustalone zasady związane z powstrzymaniem się od spożywania napojów procentowych, a także jasno określone konsekwencje, które będą stosowane w sytuacji niedostosowania się do ustalonych reguł.

Nastolatkowie lubią eksperymentować lub imponować rówieśnikom, zdarza się więc, że dość często sięgają po alkohol. Jednak to nie jedyne powody. Czasami to chęć odreagowania problemów w szkole czy w domu. Warto zatem, aby rodzice byli czujni i w odpowiedni sposób reagowali na sytuację, w której dziecko wraca do domu pod wpływem alkoholu.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *