Jak skutecznie pozbyć się wzdęć
Zdrowie

Jak skutecznie pozbyć się wzdęć?

Dieta przeciętnego Polaka pozostawia wiele do życzenia. Schabowy z ziemniakami to wciąż najbardziej pożądane danie obiadowe. Do tego niezdrowe przekąski i coś gazowanego do picia. Efekt? Pojawiające się coraz częściej wzdęcia, uczucie pełności i dokuczliwy ucisk w nadbrzuszu.

Po każdym niemalże posiłku czujesz się pełny? Twój brzuch daje o sobie znać mniej lub bardziej uciążliwym bólem, robi się mocno napięty, a ty masz wrażenie, że za chwilę eksplodujesz? Jeśli tak, to znaczy, że masz problem ze wzdęciami. Wzdęcia to objaw nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego – a precyzując, obecności w jelitach zbyt dużej ilości gazów.

Co powoduje powstawanie wzdęć? 

Najczęściej wzdęcia są efektem złego trawienia masy pokarmowej, co ma nierozerwalny związek z dietą i podejściem do kwestii odżywania. Połykanie zbyt dużych i niestarannie przeżutych kawałków jedzenia sprawia, iż nie są one należycie trawione w żołądku i jelicie cienkim, skąd trafiają do jelita grubego. Tam gniją i fermentują. Następstwem tych procesów są wzdęcia i gazy. Jeśli jesz w pośpiechu, narażasz się na spore ryzyko ich wystąpienia – zwłaszcza jeżeli spożywając posiłek, dużo mówisz. Połykasz wtedy powietrze – to samo dzieje się, kiedy żujesz gumę czy palisz papierosa. Prawdopodobieństwo pojawienia się wzdęć rośnie też, gdy za często sięgasz po gazowane napoje.

Nie czekaj – działaj! 

Wzdęcia to uciążliwy problem, którego można się pozbyć poprzez:

  • Stosowanie sprawdzonych preparatów

Preparaty zawierające symetykon zmniejszają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i doprowadzają do ich pękania. Do znanych i bezpiecznych środków, które mają w swoim składzie symetykon, zalicza się np. Espumisan.

  • Zmodyfikowanie diety

Mężczyźni przeważnie jedzą za dużo dań zasobnych w białko i tłuszcze zwierzęce, a zbyt ubogich w błonnik, antyoksydanty, minerały oraz witaminy. Warto przyjrzeć się, po spożyciu których produktów pojawiają się bądź nasilają przykre dolegliwości. Sprzymierzeńcami wzdęć są rośliny strączkowe – szczególnie fasola i groch, rośliny kapustne takie jak kapusta, brukselka itp. oraz produkty zawierające fruktozę. W wielu przypadkach wzdęcia pojawiają się też po spożyciu mleka i produktów mlecznych – to znak, że organizm źle przyswaja laktozę. Z diety należy wyeliminować też gazowane napoje.

  • Zwiększenie aktywności fizycznej

Wiele się dzisiaj mówi o negatywnych skutkach braku ruchu, ale nie wszyscy mężczyźni biorą to sobie do serca. Nie masz czasu na siłownię? Nie szkodzi – ale postaraj się codziennie wygospodarować pół godziny na spacer.

  • Redukcję stresu

Nie da się całkowicie wyeliminować, ale jego ograniczenie to konieczność. Zastanów się, czy przypadkiem nie bierzesz na swoje barki zbyt wielu obowiązków? To skutkuje brakiem czasu dla siebie i rozdrażnieniem.

Jak skutecznie pozbyć się wzdęć
źródło: shutterstock

Advertisement

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *