Jak walczyć z grzybicą paznokci?
Grzybica paznokci stóp to choroba, która staje się problemem dla coraz większej liczby osób. Bardzo łatwo można się nią zarazić, tymczasem kuracja jest trudna i długotrwała. Należy zacząć ją leczyć jak najszybciej, koniecznie pod okiem specjalisty.
Jak rozpoznać grzybicę i jakie są jej przyczyny?
Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się najczęściej na wolnym brzegu płytki paznokciowej. Zmienia ona barwę, traci przejrzystość, matowieje i staje się grubsza. Może pojawić się także podpłytkowe rogowacenie, które prowadzi do oddzielenia płytki od łożyska, jej rozwarstwianie się i łamliwość. Trudno pielęgnować taki paznokieć, ponieważ jest on wrażliwy na ucisk. Ból ten powoduje także trudności w chodzeniu.Grzybica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez chorobotwórcze grzyby. Często jest następstwem grzybicy stóp lub grzybicy międzypalcowej. Jej pierwsze objawy zazwyczaj bywają lekceważone, ponieważ uważamy, że mogą one być spowodowane nadmiernym wysuszeniem skóry lub źle dobranym mydłem. Nie szukamy wtedy pomocy, a właśnie już przy pierwszych objawach powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, np. z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Bellazone. Grzybicą bardzo łatwo można zarazić się na basenie, w łaźni lub saunie. Do zarażenia może dojść także poprzez noszenie cudzych butów i skarpetek oraz używanie nie swoich przyborów do pedicure’u. Grzybicą łatwiej zarażają się osoby z cukrzycą, cierpiące na otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, układu odpornościowego oraz krążenia. Podatne są na nią także osoby po lub w trakcie terapii antybiotykowej, przyjmujące sterydy i chemioterapię.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Domowe sposoby są nieefektywne. Aby skutecznie wyleczyć grzybicę, należy wykazać się dużą cierpliwością. Często bywa tak, że terapia nie przynosi żadnych efektów, ponieważ pacjent zrezygnował z niej po kilku tygodniach. Czas i rodzaj leczenia będzie uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli udamy się do specjalisty z chwilą pojawienia się problemu, może się okazać, że wystarczą podstawowe preparaty lecznicze: specjalny lakier lub miniplastry do stosowania na płytkę paznokcia. Przy poważniejszych zmianach, jeśli płytka jest już mocno zniszczona, aplikuje się leki doustne. W ten sposób lek dociera do wnętrza paznokcia i blokuje dalszy rozwój grzybów. Leki te należy przyjmować minimum 3 miesiące, a niektóre nawet rok.
Pacjenci chorujący na grzybicę paznokci powinni w szczególności przestrzegać pewnych zasad:
- myć skórę kosmetykami, które nie uszkadzają płaszcza lipidowego skóry;
- dokładnie wycierać skórę pomiędzy palcami;
- często zmieniać ręczniki;
- na basenie czy w saunie chodzić w klapkach;
- nosić wygodne, przewiewne, a przede wszystkim wyłącznie własne obuwie.
Nowa, skuteczna metoda leczenia
Medycyna cały czas idzie do przodu i co chwilę pojawiają się nowe sposoby leczenia różnych chorób, również grzybicy. Nie wszystkie okazują się być efektywne. Szybka i skuteczna jest metoda laserowa, stosowana między innymi przez Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Bellazone. Na polskim rynku wykorzystywane są różne rodzaje laserów, ale jedynie ten, którym dysponuje Bellazone, jest w stanie leczyć grzybicę paznokci i skóry. To jedyny sposób na wyleczenie schorzenia, które – ze względu na środowisko – szybko się rozwija. Jednocześnie technologia ta zapewnia maksimum bezpieczeństwa i komfortu.
Promień lasera wnika bardzo głęboko w tkankę, co powoduje niszczenie naczyń o dużej średnicy, do których nie można dotrzeć zwykłymi metodami. Penetracja ta ma bardzo szeroki zakres zastosowania, przy jednoczesnym minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek. Leczenie polega na naświetleniu płytki paznokcia oraz najbliższych tkanek wiązką lasera. Przy jego pomocy można w prosty i szybki sposób pozbyć się infekcji grzybiczej. Metoda ta nie niesie ze sobą skutków ubocznych.
W celu uzyskania jak najlepszych efektów zabieg należy wykonać pięciokrotnie, co 3-4 dni. Warto również pamiętać o wszystkich zaleceniach, których trzeba przestrzegać po wykonaniu zabiegu.