Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Zdrowie

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

W przypadku wad zgryzu pomoże nam ortodonta, który na podstawie rodzaju i stopnia zaawansowania naszego problemu dobiera odpowiedni plan leczenia. Niezależnie od wieku możliwe jest cieszenie się nienagannym i zdrowym uśmiechem. Leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości, systematyczności i środków finansowych, na efekty przyjdzie nam czekać nawet latami, ale nie musi być to jakieś niesamowite wyrzeczenie, codzienne zmaganie się z dyskomfortem. Obecnie nawet aparat stały przestał być koniecznością, bo mamy do wyboru modele ruchome, łącznie z tymi zakładanymi od wewnętrznej strony zębów, przez co stają się niewidoczne z zewnątrz.

Leczenie ortodontyczne w praktyce

Wskazaniem do leczenia ortodontycznego jest nieprawidłowy zgryz, czyli niewłaściwe ułożenie zębów w łuku zębowym. Krzywe zęby z pewnością nie dodają uroku, ale nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestię estetyki. Wady zgryzu mają negatywny wpływ zarówno na wygląd, jak i stan uzębienia. Niektórzy borykają się z nimi już od czasów dzieciństwa, inni sami przyczyniają się do ich powstania na skutek niewłaściwych nawyków. Przyczynami wad zgryzu mogą być nawet niektóre schorzenia czy uwarunkowania genetyczne. Ortodonta ustala źródło problemu, rodzaj wady zgryzu i stopień jej zaawansowania. Służy temu wywiad lekarski, odpowiednie badania.

Leczenie ortodontyczne może zostać wdrożone już u małych dzieci, u których narząd żucia cały się rozwija. Stosuje się wtedy aparat ruchomy, do noszenia przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Aparat stały używa się u nastolatków, u których doszło do zakończenia procesu rozwoju szczęki i żuchwy, kiedy to wszystkie zęby są już wyrżnięte. Wiele osób zastanawia się, dlaczego leczenie ortodontyczne trwa tak długo bo zajmuje to aż dwa lata. Wada zgryzu to niewłaściwe ustawienie zębów, a przy pomocy aparatu ortodontycznego przesuwa się je w przeznaczone dla nich miejsce. Trzeba jednak robić to stopniowo, bardzo powoli, dlatego właśnie cały proces musi trwać tak długo. W przypadku nowoczesnych aparatów czas leczenia można znacznie skrócić, więc jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu pięknego uśmiechu, należy skorzystać z innowacyjnych metod.

Pierwsza wizyta zawsze dotyczy konsultacji u ortodonty. Podczas wywiadu lekarskiego oceniane jest źródło problemu, pacjent przedstawia swoje potrzeby i oczekiwania. Trzeba wykonać szczegółowe badania zgryzu, pobrać wyciski do wykonania modeli diagnostycznych uzębienia i sfotografować zęby. Badania RTG także będą potrzebne lekarzowi do opracowania właściwego planu leczenia. Jest on przedstawiany dopiero na drugiej wizycie, opierając się na wynikach badań i analizie zgryzu. Ortodonta może ustalić przebieg i czas trwania leczenia, a po zaakceptowaniu zaproponowanego planu następuje ustalenie wszystkich terminów. Niezależnie od tego czy chodzi o aparat stały czy ruchomy, zakłada się go jedynie na wyleczone zęby, wolne od osadów i kamienia nazębnego. Dziąsła nie mogą być objęte stanem zapalnym. Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjenta czekają wizyty kontrolne – co parę miesięcy przy aparacie ruchomym lub co kilka tygodni przy tym założonym na stałe. Na koniec mamy fazę retencji, która następuje po zdjęciu głównego aparatu i założeniu retencyjnego. Służy to stabilizacji uzyskanych efektów leczenia i przeciwdziała ponownej wadzie zgryzu.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *