Jak zachować zdrowie i dobrą formę fizyczną
Zdrowie

Jak zachować zdrowie i dobrą formę fizyczną

Zdrowie każdego człowieka, a szczególnie mężczyzny będącego najczęściej panem domu i podstawowym żywicielem jest bardzo ważne. Sprawdźmy ogólnie przyjęte metody na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego przez długie lata. Nikogo nie dziwi fakt, że się starzejemy i od tego jak dbamy o swoje zdrowie zależy, w jakiej kondycji fizycznej dożyjemy starości. Aby móc doczekać się tak dzieci jak i wnuków po pierwsze trzeba się dobrze odżywiać.

Od tego w głównej mierze zależy to, czy tak ciało jak i umysł będą pracować długo i bez kłopotów. Dobre odżywianie to nie tylko jedzenie byle czego, ale przede wszystkim przyjmowanie potrzebnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. To, że czujemy się najedzeni nie oznacza, że organizm otrzymał właściwą porcję niezbędnych składników odżywczych. Czym są owe składniki? Nie ma co ukrywać, wielu ludzi tak na prawdę nie wie co je.

Ja ułożyć jadłospis

To, co musi się znaleźć w naszym jadłospisie to oprócz witamin i mikroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę wszystkich organów także cukry, tłuszcze, białko. Tak to wygląda w uproszczeniu, gdyż nie ma większej potrzeby wymieniać każdego ze składników osobno. Ale to nie wszystko. Zależnie od aktywności fizycznej, a także i umysłowej, organizm potrzebuje owych składników w różnej ilości. Ogólnie przyjęło się, że ciało dorosłego człowieka potrzebuje około 2200 kilokalorii energii w ciągu doby. Jednakże to energia potrzebna tylko wtedy, kiedy nie wykonujemy skomplikowanych czynności siłowych. Dobrze, ale energia to jedno i pozyskiwana jest ze spalania tłuszczu i cukru. Potrzeba również reszty składników już opisanych, aby móc normalnie funkcjonować. Część ze składników uzyskujemy z roślin, a część, zwłaszcza białko potrzebne szczególnie dla młodszych, kiedy to ich organizm rozwija się głównie za jego sprawą – z mięsa. Jak widać, to co niezbędne i zdrowe, uzyskuje się z warzyw, owoców i mięsa.

Wynika z tego wniosek, że zdrowe odżywianie zapewnia wszystko w odpowiednich ilościach i jest niezbędne tak dla normalnego funkcjonowania organizmu, jak i dla zachowania wszystkich jego organów w dobrej kondycji. Skoro już jemy to, czego potrzebuje organizm, skupmy się na tym, czego należy unikać. Unikać musimy pokarmów, które powodują szkodliwy wpływa na organizm. Wysoko przetworzone produkty zawierają niebezpieczne składniki chemiczne, tak smakowe, jak i konserwanty. Wpływają niekorzystnie na metabolizm i rozregulowują go. Po niektórych nadmiernie tyjemy, a po innych chudniemy. Mało tego. Są napoje, szczególnie energetyczne, które wyrządzają więcej szkód niż pożytku. Przyspieszają metabolizm, co czasem ma dobry wpływ na ciało, jednak spożywane w nadmiernej ilości powodują oprócz tego uszkodzenia układu nerwowego. To tylko przykład, jednak bardzo nieprzyjemny w skutkach. Unikajmy przede wszystkim używek. Tytoń, alkohol, oprócz poważnych chorób również mają negatywny wpływ na ciało.

Organizm szybciej się starzeje, skóra traci elastyczność. Nie są to dobre skutki. Tak sprawa wygląda w skrócie. Reasumując, zdrowe i właściwe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną i unikanie niebezpiecznych składników pokarmowych to gwarancja na zdrowe ciało do późnej starości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.