Jaki jest przebieg i główne objawy białaczki?
Zdrowie

Jaki jest przebieg i główne objawy białaczki?

Białaczka to nowotwór krwi (nazywany również leukemią), który może dawać różne objawy i mieć zróżnicowany przebieg. Dowiedz się, jakie są objawy białaczki i jakie rodzaje białaczki wyróżniamy.

Nowotwór krwi jakim jest białaczka powstaje wskutek nieprawidłowego, patologicznego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. W wyniku niekontrolowanego rozrostu komórki o różnym stopniu dojrzałości powodują zaburzenia jakościowe i ilościowe w krwi obwodowej. Nieprawidłowe komórki nazywane blastami nie są w stanie pełnić swoich funkcji. Wypierają też inne, zdrowe komórki.

Jakie są rodzaje białaczek?

Rodzajów białaczek jest wiele. Najczęściej dzieli się nowotwór krwi ze względu na jej przebieg i linię pochodzenia. Najczęściej wyróżnia się więc białaczki ostre i przewlekłe, szpikowe i limfatyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory krwi można dzielić również ze względu na linie komórkowe, cechy genetyczne, morfologiczne czy immunofenotypowe.

Wśród najczęściej wyróżnianych białaczek zalicza się jednak cztery: ostrą białaczkę szpikową (AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę szpikową (CML) i przewlekłą białaczkę limfatyczną (CLL).

Podział ten nie wyczerpuje jednak wszystkich odmian raka krwi. Spotyka się bowiem także m.in. przewlekłą białaczkę eozynofilową, przewlekłą białaczkę mielomonocytową, neutrofilową, przewlekłą białaczkę limfocytową B-komórkową, a także białaczkę włochatokomórkową czy ostrą erytroleukemię.

Jakie są objawy białaczki?

Objawy białaczki mogą być różne w zależności od typu i przebiegu choroby. Białaczka ostra ma przebieg gwałtowny i agresywny. Z kolei białaczka o charakterze przewlekłym może nie dawać objawów przez dłuższy czas – nawet przez kilka lat!

Do głównych objawów białaczki zaliczamy przede wszystkim gorączkę, osłabienie, bóle kości i stawów. Symptomy te są, niestety, charakterystyczne również dla innych, mniej poważnych chorób czy infekcji takich jak np. przeziębienie przez co bywają bagatelizowane. Niektórzy pacjenci osłabienie i szybkie męczenie się przypisują np. przemęczeniu. Szukasz informacji o objawach i rodzajach białaczek? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Wśród innych objawów nowotworu krwi jest także m.in. obniżenie odporności, niedokrwistość, krwawienie z nosa czy dziąseł, zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, a także duszność wysiłkowa. Chory na raka krwi może też cierpieć na infekcje w jamie ustnej takie jak afty, owrzodzenia, ropnie, opryszczki czy ciężkie anginy.

Jaki jest przebieg i główne objawy białaczki?

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *