Jakie objawy daje POChP?
Zdrowie

Jakie objawy daje POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, która może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo. Jest to główny powód, dla którego wielu chorych zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania POChP, często w stanie uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Stąd tak ważne jest, aby umieć rozpoznać pierwsze objawy POChP, co daje szansę na wczesne rozpoznanie i szybkie podjęcie leczenia. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest POChP?

POChP to choroba będąca konsekwencją stanu zapalnego w drogach oddechowych, a dokładnie w oskrzelach. Wywołuje ją długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim na dym tytoniowy, pyły, gazy czy opary chemiczne.

Choroba prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych, dając nasilające się z czasem objawy, którym bliżej przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

Globalny problem zdrowotny

POChP to choroba występująca na całym świecie, diagnozowana u ludzi wszystkich ras, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stanowi coraz poważniejszy problem zdrowotny. Już teraz liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce choruje około 2 milionów osób.

W swoim raporcie Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do końca bieżącej dekady POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

Choroba nie tylko układu oddechowego

Choć POChP rozwija się w układzie oddechowym, to jest chorobą rzutującą na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym.

Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc mogą towarzyszyć także inne poważne problemy zdrowotne, by wymienić tylko osteoporozę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Kto choruje na POChP?

POChP przez lata kojarzono z osobami palącymi wyroby tytoniowe i nadal to one tworzą największą grupę ryzyka tej choroby. Dym tytoniowy, również wdychany biernie, stanowi kluczowy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Co ważne, zachorować mogą również osoby, które po latach rzuciły szkodliwy nałóg.

POChP może być również skutkiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Smog i tworzące go toksyny stanowi bardzo istotny czynnik ryzyka choroby, zwłaszcza w tych regionach, w których przekroczenie norm jakościowych powietrza ma miejsce przez większą część roku.  

W grupie ryzyka POChP znajdują się również osoby narażone na zapylenie, wdychanie oparów chemicznych czy kontakt z kurzem z racji wykonywanej pracy zawodowej. Można tutaj wskazać przede wszystkim na górników, hutników, metalurgów, operatorów maszyn budowlanych, pracowników budowlanych, mechaników samochodowych, drogowców, kosmetyczki, fryzjerów, rolników czy sprzątaczki.  

Poznaj kluczowe objawy POChP

Choroba nie zawsze daje specyficzne objawy. Wiele osób znajdujących się w grupie ryzyka POChP latami bagatelizuje symptomy, które można przypisać np. używaniu wyrobów tytoniowych.

Ważne jest zatem, aby każda osoba po 40. roku życia, która jest szczególnie narażona na ryzyko zachorowania, zwracała baczną uwagę na objawy POChP i skonsultowała je ze swoim lekarzem rodzinnym.

Do tych objawów zaliczymy przede wszystkim:  

  • Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego i może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, pył, kurz etc.
  • Duszność;
  • Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
  • Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, wolna regeneracja, awersja do wysiłku, w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego, jak ubranie się czy umycie.

O objawach POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Masz objawy POChP? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Jeśli obserwujesz u siebie objawy choroby, to w pierwszej kolejności udaj się do swojego lekarza rodzinnego. To lekarz POZ podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Pamiętaj, że występowanie wyżej opisanych objawów wcale nie musi oznaczać, że masz POChP. Tutaj potrzebne jest przeprowadzenie szczegółowych badań, na czele z badaniem spirometrycznym.

Jeśli Twoje podejrzenia się potwierdzą i zostanie u Ciebie zdiagnozowana Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to lekarz pulmonolog zaproponuje Ci odpowiednie leczenie. Ma ono na celu złagodzenie nasilenia objawów choroby i tym samym danie sobie szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *