Kilka słów o diecie dla cukrzyków
Osoby chore na cukrzyce doskonale zdają sobie sprawę, że odpowiednia dieta to w ich przypadku jedna z kluczowych kwestii. To właśnie od tego, co je cukrzyk, zależy jego zdrowie, choć często jest to ciężka walka z własnymi przyzwyczajeniami oraz całym zestawem ulubionych potraw, które od chwili zdiagnozowania trzeba odstawić. Rozwija się u osób w różnym wieku, a jak twierdzą statystyki, dotyka obecnie ludzi coraz młodszych (nie wykluczając również dzieci). Czasem jest to niedobór węglowodanów, czasem zbyt duża ilość. Z tego względu wyróżnia się wiele odmian cukrzycy, a każda ma swoje specyficzne zalecenia co do diety.
Pomoc specjalisty
Dieta dla osoby cierpiącej na cukrzycę powinna być konsultowana ze specjalistą – w tym przypadku lekarzem lub dietetykiem. Samodzielne próby opracowania spisu produktów do spożycia i tych wykluczonych nie powinny mieć miejsca. Tylko osoba, która zna nasze schorzenie jest w stanie perfekcyjnie opracować nasz nowy sposób odżywiania, nie narażając nas przy tym na niemiłe konsekwencje pomyłek, które moglibyśmy popełnić zajmując się ta sprawą samodzielnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nabyć odpowiednią wiedzę odnośnie swojej dolegliwości, by tym skuteczniej móc się z nią mierzyć na co dzień.
Zbyt niski poziom cukru
Rozwiązaniem problemu dla osób, których poziom cukru we krwi jest zbyt niski, jest włączenie do diety zwiększonej ilości tego składnika. Niebezpieczeństwo jest tu jednak spore, gdyż optymistycznie nastawieni do słodyczy ludzie bardzo łatwo mogą przesadzić z ilością spożytych węglowodanów i szybko przybrać na wadze. Rozwiązanie, które usłyszymy od każdego specjalisty, do którego się udamy, jest jedno. Regularne posiłki zawierające określoną liczbę cukrów. Najlepiej do tego celu nadają się oczywiście warzywa i owoce oraz produkty zbożowe. Jest tak dlatego, że ilość węglowodanów oscyluje tu na podobnym poziomie co w słodyczach, jednak nie jest tak destrukcyjnie tucząca. Sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, w wolnej chwili (lub kiedy poczujemy się słabo) kawałek jabłka lub pieczywa zbożowego to najlepsze co możemy zrobić w tym przypadku.
Zbyt wysoki poziom cukru
Co zrobić jednak, kiedy okazuje się, że nie tylko nie mamy deficytu węglowodanów we krwi, ale ich poziom znacznie przekracza dopuszczalna normę? Dla takich osób opracowuje się diety oparte na białku. Najczęściej uświadczymy więc tu potrawy zawierające mięso oraz nabiał, a także produkty fasolowe. Naturalnie w tym przypadku również możemy jeść owoce, jednak swój wybór powinniśmy kierować w kierunku tych naturalnych słodyczy, które zawierają niski poziom cukru. Nie znaczy to jednak, że można jeść ich dużo. Nawet najmniej słodki owoc, jeśli przesadzimy z jego ilością, może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Leki
Sama dieta w przypadku cukrzycy to jedynie połowa sukcesu. By móc żyć odpowiednio wygodnie i bezstresowo konieczne są tu także lekarstwa. Najpopularniejszym medykamentem (choć nie jedynym) jest tu oczywiście insulina. To właśnie dlatego tak ważne jest, by podczas cukrzycy zajął się nami specjalista.
Nie musi być nudno
Naturalnie od naszego lekarza (co najwyżej od dietetyka) nie dostaniemy gotowych przepisów, by nasza choroba nie wiązała się z nudą w kuchni. Znając jednak składniki oraz zalecaną ilość ich spożycia możemy szukać inspiracji w Internecie, który jak się często okazuje jest kopalnią smaków nawet dla diabetyków. Nierzadko dochodzi do tego, że choć reszta rodziny nie ma cukrzycy, to dieta chorego członka rodziny tak im smakuje, iż nie muszą przygotowywać osobnych potraw dla siebie. Cukrzyca to coraz częstszy problem, ale nie musi wiązać się z pogorszeniem się smaku potraw.
Dziękujemy portalowi http://dietetyczny.eu za doradztwo!