Kryzys wieku średniego. Czym różni się od depresji?
Starzenie się to proces, który nie ominie nikogo z nas. Niestety u wielu osób może powodować psychiczny dyskomfort, na który nie byliśmy gotowi. Kryzys wieku średniego to nie choroba ani zaburzenie psychiczne. Jednak często towarzyszyć mu może depresja. Jak odróżnić od siebie te dwie przypadłości?
Kryzys wieku średniego – czym dokładnie jest?
Kryzys połowy życia możemy określić jako konflikt między postrzeganiem swojego życia takim, jakie jest, a tym, jakie ktoś chciałby mieć. To pewien dysonans między rzeczywistością a oczekiwaniami. Objawy kryzysu mogą być bardzo różnorodne, podobnie jak moment jego rozpoczęcia. Występuje zazwyczaj u ludzi w wieku 35-55 lat. Niektórzy mogą doświadczać tylko jednego lub dwóch objawów z poniższej listy. Inni natomiast mogą zmagać się z nimi wszystkimi:
- nieprzemijająca nostalgia, ciągłe powracanie w myślach do przeszłości
- poczucie braku spełnienia w życiu
- uczucia pustki i bezsensowności
- podwyższona impulsywność i nieprzemyślane zachowania
- porównywanie się z innymi, obniżona samoocena
- duże zmiany w wyglądzie i stylu, zmiana zainteresowań
- skłonność do zdradzania partnerki lub myśli o zdradzie
Wiele osób często myli objawy kryzysu z tymi, które występują podczas epizodów depresji klinicznej. Rozróżniającym czynnikiem może tu być czas trwania objawów. Człowiek doświadczający kryzysu może mieć dni i okresy, w których czuje się dobrze, podczas gdy cierpiący na depresję codziennie będzie się zmagał ze złym samopoczuciem. Jednak kryzys może współwystępować z depresją. Dlatego ważne jest, by znać jej objawy.
Kryzys połowy życia a depresja
Symptomy kryzysu wieku średniego u mężczyzn mogą się różnic od tych, które pojawiają się u kobiet. Zazwyczaj są one jednak dość podobne do siebie. Znaczące różnice występują natomiast w objawach depresji. Podczas gdy kobiety doświadczają w jej trakcie więcej smutku, u mężczyzn często obserwuje się frustrację, irytację, a nawet ataki złości i agresji. Oto najczęstsze objawy depresji u mężczyzn:
- częste poczucie pustki i smutku
- poczucie winy
- zwiększony poziom niepokoju
- poczucie irytacji i zdenerwowania
- brak kontroli nad emocjami
- obniżona samoocena, poczucie bezwartościowości
- brak zainteresowania aktywnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność
- utrata zainteresowania seksem
- problemy ze snem
- zmiany nawyków żywieniowych
- nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie
Depresja kliniczna nie zna wieku. Może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Pamiętajmy jednak, że mężczyźni nie tylko narażeni są na podwyższone ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych w połowie życia. To oni najczęściej popełniają samobójstwa. Ponieważ depresja jest bardzo poważną chorobą, w której często dochodzi do prób odebrania sobie życia, warto zastanowić się, czy nie dotknęła Ciebie, lub kogoś z Twojego otoczenia. Nie wszystko wyjaśnić można kryzysem wieku średniego i bez wątpienia czasem warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.