Laserowa korekcja wzroku - co to za zabieg?
Zdrowie

Laserowa korekcja wzroku – co to za zabieg?

Połowa ludzi w Polsce ma wady wzroku. Niestety, noszenie okularów lub soczewek kontaktowych nie jest komfortowe. Pierwsze wyraźnie czuje się na twarzy, natomiast drugie nie zawsze Twoje oczy tolerują. Jakie jest zatem wyjście z sytuacji? Laserowa korekcja wady wzroku. Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować. Przeczytaj.

Czym jest laserowa korekcja wad wzroku?

Tylko pomyśl, jak dobrze byłoby pozbyć się raz na zawsze okularów czy soczewek kontaktowych. Technologia poszła dziś tak naprzód, że możliwa jest laserowa korekcja wzroku, która trwale usuwa wadę. Jej przewagą nad okularami czy soczewkami jest to, że nie koryguje ona wad refrakcji, ale całkowicie je likwiduje. Dzięki tej nowoczesnej metodzie leczenia możesz wreszcie odzyskać ostrość widzenia.

Laserowa korekcja wzroku – dla kogo?

Laserowa korekcja wad wzroku jest metodą skuteczną i bezpieczną, jednak nie nadaje się dla wszystkich. Kiedy nie będziesz mógł z niej skorzystać?

Zabiegu laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u osób poniżej 20 roku życia. Pacjenci, którzy zdecydują się na zabieg, muszą mieć ustabilizowaną wadę wzroku. W przeciwnym wypadku będzie on mało skuteczny i rezultaty nie będą zadowalające.

Innymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są zaćma, mocne pogorszenie się wady w ciągu ostatniego roku, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki, ciąża i okres karmienia piersią. Nie możesz poddać się laserowej korekcji wzroku, kiedy masz rozrusznik serca lub cierpisz na choroby autoimmunologiczne.

Jakie wady wzroku koryguje laser?

Laserem usuniesz najbardziej popularne wady wzroku, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Jeśli jesteś krótkowidzem, laser spłaszczy rogówkę. Dlaczego? Ponieważ Twój układ optyczny jest zbyt silny – promienie świetlne nie skupiają się na siatkówce, tylko przed nią.

W przypadku dalekowzroczności laserowa korekcja wzroku wzmacnia układ oka, uwypuklając rogówkę i skierowując wiązkę światła na siatkówkę.

Astygmatyzm to nic innego jak nieregularna krzywizna rogówki. Celem laserowej korekcji wzroku jest jej wyrównanie, tak, abyś mógł widzieć ostro i wyraźnie.

Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Zanim podejmiesz decyzję o laserowej korekcji wzroku, musisz poddać się badaniom kwalifikacyjnym. Lekarz przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad z pacjentem) i przedmiotowe (diagnostyczne).

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, musisz z nich zrezygnować na kilka tygodni przed planowanym badaniem. W przypadku soczewek torycznych są to trzy tygodnie, a w przypadku soczewek twardych – cztery.

Na dwie doby przed zabiegiem nie stosuj kosmetyków kolorowych i kremów do twarzy. Nie wolno Ci także spożywać alkoholu.

Jak wygląda laserowa korekcja wad wzroku?

Laserowa korekcja wzroku odbywa się przy użyciu lasera ekscimerowego lub femtosekundowego. Nie będziesz poddany narkozie, tylko miejscowemu znieczuleniu (lekarz zakropli Ci oczy). Zabieg jest natomiast bezbolesny. Jedyne, do czego będziesz się musiał przyzwyczaić to rozwórka (zabezpiecza powieki przed mimowolnym mruganiem). Twoja głowa również będzie zabezpieczona przed ruchami. Będziesz znajdował się w pozycji leżącej.

Nowoczesne lasery mają funkcje śledzenia gałek oka, dzięki czemu działają wyłącznie na zaplanowanej wcześniej przestrzeni. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, natomiast samo użycie lasera – kilkanaście sekund.

Ważne, abyś w pierwszym tygodniu po laserowej korekcji wzroku unikał wytężonej pracy oczu. Przez dwa tygodnie nie należy nakładać makijażu, a przez dwa miesiące nie korzystać z kąpieli w morzu i basenie.

Laserowa korekcja wzroku może trwale poprawić widzenie. Dzięki niej zapomnisz o niewygodnych okularach i soczewkach kontaktowych.

Więcej informacji na stronie https://medicare.med.pl/laserowa-korekcja-wzroku/

Laserowa korekcja wzroku - co to za zabieg?
Laserowa korekcja wzroku – co to za zabieg?
Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *