Nie bagatelizuj chrapania. To może być bezdech senny!
Chrapanie postrzegane jest przez wiele osób jako coś niegroźnego, naturalnego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może być ono objawem niebezpiecznego dla zdrowia bezdechu sennego. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jakie mogą być skutki jej nieleczenia?
Wiele osób, uważa, że chrapanie jest czymś naturalnym, przez co nie próbuje ustalić jego przyczyny. Tymczasem, okazuje się, że nawet 35 proc. osób, które chrapią, może cierpieć na bezdech senny. Czym jest ta dolegliwość?
Bezdech senny powstaje wówczas, gdy podczas snu – w wyniku naturalnego spadku napięcia mięśni – dochodzi do zapadania się języka i gardła wskutek czego pojawia się niepełny lub zupełny brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Przyczyną ograniczonego przepływu powietrza może być także m.in. skrzywiona przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy lub przerośnięta po infekcjach tkanka.
Diagnostyka bezdechu sennego
Rozpoznanie bezdechu sennego bywa trudne. Osoby na niego cierpiące często bagatelizują towarzyszące mu objawy. Ponadto, co piąty chory w ogóle ich nie odczuwa.
Do najczęstszych symptomów bezdechu należą głośne, nieregularne chrapanie, częste budzenie się w nocy, potrzeba oddawania moczu w nocy, a także uczucie zmęczenia, wzmożona senność za dnia i nadmierna drażliwość.
Jak diagnozować bezdech senny? Kluczowe znaczenie, by potwierdzić lub wykluczyć bezdech senny, ma polisomnografia – badanie, które polega na monitorowaniu snu i wybranych czynności życiowych. Podczas badania polisomnograficznego specjalne urządzenie do badania bezdechu pozwala ocenić m.in. czynności mózgu podczas snu, napięcie mięśnia podbródkowego, ruchy klatki piersiowej i wysycenie krwi tlenem. Badanie trwa całą noc i musi zawierać zapis minimum 6 godzin snu. Coraz częściej możliwe jest wykonanie tzw. poligrafii, czyli skróconej wersji badania polisomnograficznego, którą przeprowadza się w domu pacjenta.
Czy bezdech senny może być niebezpieczny?
Dowiedziono, że u osób cierpiących na bezdech senny częściej występują choroby serca i układu krążenia takie jak m.in. zawał, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Co więcej, przy bezdechu sennym pojawia się także zagrożenie wystąpienia cukrzycy typu 2 i zaburzeń neurologicznych.
To nie jedyne niebezpieczeństwo. Okazuje się bowiem, że bezdech senny jest także… przyczyną wypadków drogowych. Choroba powoduje bowiem osłabienie koncentracji i dłuższą reakcję psychomotoryczną. O tym, jakie urządzenia pozwalają na leczenie bezdechu sennego, dowiesz się na stronach producentów sprzętu do terapii CPAP – np. tutaj: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/aparaty-cpap