Krótkie spódniczki
Zdrowie

Problem urologiczny, czyli wszystko o cewnikach silikonowych


Za pomocą cewnika silikonowego przeprowadza się zabieg cewnikowania moczowodu, jednak często w wyniku choroby lub przebytej operacji konieczne może okazać się noszenie przez jakiś czas cewnika zewnętrznego. Założenie urządzenia, przyzwyczajenie się do niego i codzienne użytkowanie w dłuższej perspektywie może nieco przerażać, z tego względu warto odpowiednio wcześniej poznać jak najwięcej informacji na ten temat.

Cewniki urologiczne mają formę cienkiej rurki z tworzywa sztucznego, którą wprowadza się do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. To urządzenie jest „instalowane” w momencie, w którym w badaniach diagnostycznych konieczne jest przeprowadzenie cewnikowania moczowodu lub wtedy, kiedy w wyniku zabiegów, operacji lub choroby jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Czasami z tej samej przyczyny konieczne jest zaopatrzenie się w cewnik zewnętrzny – tłumaczy specjalistka firmy Larkis, będącej dystrybutorem przyrządów do odprowadzania moczu Uropen.

Szczególną wygodę i komfort noszenia zapewniają cewniki silikonowe, w których cewnik jest wykonany z wysokiej jakości hipoalergicznego i oddychającego silikonu, co znacznie usprawnia codzienne użytkowanie. W przypadku cewnika to bardzo istotna sprawa, jednak równie ważne są inne elementy urządzenia np. tekstylne – najlepsze dla ciała będą te wykonane w stu procentach z bawełny. Na kompletne wyposażenie cewnika powinien składać się naturalnie sam cewnik zewnętrzny z metalowym łącznikiem, majtki z taśmami (element mocujący cewnik), worek do zbiórki moczu z odpowietrznikiem i wężem, taśmy mocujące worek do zbiórki moczu i uchwyt do mocowania worka (w nocy). W większości wyżej wymienionych elementów powinniśmy zostać zaopatrzeni w kilka sztuk każdego z nich, tak, aby w ciągu dnia lub na noc możliwa była zmiana. To ważna kwestia, bo założony cewnik wymaga wprowadzenia w codzienne życie higienicznego reżimu, celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji. Przed założeniem przyrządu do odprowadzania moczu należy więc sprawdzić kompletność wszystkich części i sprawdzić czy wszystkie elementy są sprawne (czy nie ma uszkodzeń mechanicznych, złamań, rozdarć i innych). Należy także sprawdzić zamknięcie zaworu spustowego oraz połączenie węża z łącznikiem. Zakładając cewnik przede wszystkim trzeba być pewnym, że każdy element przylega trwale i dokładnie do każdej części ciała. Na początku przysparza to trudności, jednak w miarę upływu czasu instalacja wszystkich elementów będzie coraz łatwiejsza.

Cewniki są wykonywane z różnych materiałów, nie tylko z silikonu. Jednak właściwości takie jak sterylność, wygoda, nieprzywieranie, przepuszczalność powietrza, a przede wszystkim możliwość łatwego utrzymania urządzenia w czystości czyni go jednym z lepszych możliwych rozwiązań na rynku. Ze względu na to, jak ważnym urządzeniem jest cewnik warto poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z rynkową ofertą lub opinią lekarza i wybrać najlepszego możliwego producenta. Właściwości silikonu oraz jakość innych elementów cewnika jest różna i w dużej mierze zależy od jakości źródła, w którym się zaopatrujemy – podsumowuje specjalistka Larkis.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *