Zdrowie

Spadek libido – gdy w sypialni wieje chłodem

Spadek libido i zmniejszone zainteresowanie seksem może pojawić się u każdego z nas. Problemy tego typu mogą być przejściowe, a wahania libido mogą następować wielokrotnie na przestrzeni życia. Jednak jego niski poziom, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może być powodem zmartwień i niepokoju. Warto też pamiętać, że stać za nim mogą problemy zdrowotne. Oto najczęstsze powody, dla których odczuwamy spadek libido.

Niskie libido? Sprawcą może być testosteron!

Testosteron. Najważniejszy męski hormon płciowy. Odpowiedzialny za budowę tkanki kostnej, rozwój mięśni, a w końcu za produkcję nasienia i popęd seksualny. Kiedy spada jego poziom, zmniejsza się też ochota na seks. Jest to normalne zjawisko w procesie starzenia się organizmu. Jeśli jednak czujesz, że dzieje się to zbyt wcześnie lub przebiega zbyt szybko, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Depresja a popęd seksualny

Zaburzenia nastroju wpływają na wszystkie sfery naszego życia, obniżając poczucie satysfakcji i komfortu. Osoby zmagające się z depresją odczuwają spadek zainteresowania rzeczami, które wcześniej je cieszyły i sprawiały im przyjemność. W tym także tracą zainteresowanie seksem, choć niskie libido może być również skutkiem przyjmowania niektórych leków antydepresyjnych. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie rezygnować z leczenia! Jeśli czujesz, że przepisane leki Ci nie służą, porozmawiaj z lekarzem o ich zmianie.

Spadek libido w chorobach somatycznych

Wiele przewlekłych chorób układowych może sprawiać, że obniża się ochota na seks. Towarzyszący im ból oraz stres, a także przyjmowane leki potęgują problem. Do chorób wpływających na obniżenie poziomu libido zaliczamy choroby nowotworowe, cukrzycę, otyłość, przewlekłą niewydolność oddechową, choroby serca, nerek i wątroby. Wysoki poziom cholesterolu i problemy z ciśnieniem również mogą obniżać Twoje libido.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *