Stabilizator na kolano - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zdrowie

Stabilizator na kolano – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Uszkodzenia i kontuzje takich kończyn dolnych jak kolano występują najczęściej u zawodowych sportowców, u starszych osób, a także u dzieci. Wypadek może przytrafić się praktycznie każdemu, dlatego warto wiedzieć, w co zaopatrzyć się w sytuacji takiego zagrożenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie uszkodzonego kolana w odpowiedniej pozycji jest stabilizator na kolano, który usztywnia całą kończynę. Kontuzje kolan są bardzo częstym problemem, ponieważ jest to staw narażony na skręcenia i zwichnięcia nie tylko podczas zawodowego uprawiania sportu, ale i codziennej aktywności. Ciekawostką jest fakt, że stabilizator na kolano może często zastępować gips, a także dobrze sprawdza się w nieco mniej poważnych urazach.

Jak działa stabilizator na kolano?

Stabilizator na kolano, jak wskazuje nazwa, pełni funkcję stabilizacji stawu, ale również koryguje jego ułożenie podczas poruszania się. Najczęściej stosuje się go podczas wystąpienia skręcenia stawu. Dzięki niemu kontuzja nie pogłębia się i umożliwia szybszy powrót do poprzedniej sprawności kończyny. Stabilizator pozwala na znaczne odciążenie kolana, które utrzymuje praktycznie cały ciężar ciała. Jego głównym zadaniem jest odciążanie stawu, więzadeł oraz mięśni. Dzięki temu rehabilitacja może przynosić oczekiwane efekty znacznie szybciej niż w przypadku braku jego stosowania.

Jak dobrać stabilizator na kolano?

Prawidłowo dobrany stabilizator na kolano jest gwarancją pozbycia się uciążliwego bólu, ale także szybszego powrotu do zdrowia i sprawności kończyny. Dobierając odpowiedni model stabilizatora, warto zwrócić uwagę na jego wagę i jakość wykonania. Im niższa waga, tym łatwiejszy w noszeniu będzie dla użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać tylko renomowane modele, które w poprawny sposób utrzymują i odciążają staw. Na rynku dostępne są modele wykonane z włókna szklanego, z dzianiny lub z neoprenu. Każdy z wyżej wymienionych materiałów charakteryzuje się optymalną cyrkulacją powietrze. Dzięki temu nie ma żadnych obaw o zachowanie odpowiedniego poziomu higieny osobistej, co jest ciężkie np. w przypadku założenia gipsu.

Podczas dokonywania wyboru stabilizatora konieczna jest wcześniejsza konsultacja z ortopedą lub z fizjoterapeutą, ponieważ jego rodzaj zależy głównie od stopnia i typu urazu. Stabilizatory na kolano pełnią także inne funkcje począwszy od leczniczej, korekcyjnej, a kończąc na profilaktycznej – używanej sporadycznie. Kupując stabilizator, trzeba wziąć też pod uwagę masę ciała pacjenta i pod tym względem dobrać model o określonym stopniu wytrzymałości i udźwigu.

Wybierając stabilizator na kolano trzeba też zwrócić uwagę na jego rozmiar, który może okazać się nieco większy ze względu na możliwość opuchnięcia kończyny. Ciekawostką jest także fakt, że istnieją na rynku modele z możliwością ustawienia kąta zgięcia. Są one jednak stosowane zazwyczaj w przypadku poważniejszych urazów stawu.

Rodzaje stabilizatorów na kolano

Na rynku dostępne są trzy główne modele stabilizatorów: miękkie, twarde oraz te przeznaczone typowo dla sportowców. Pierwsze z nich są stosowane głównie w celach profilaktyki i zapobiegania występowaniu drobnych urazów kończyny. Twarde umożliwiają lepszy poziom stabilizacji, dzięki czemu mogą być stosowane w zastępstwie gipsu. Ostatnia grupa stabilizatorów — przeznaczona dla sportowców — jest wykonana z najwyższej jakości materiałów i najczęściej produkowana jest na specjalne zamówienie.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *