Stulejka – jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?
Stulejka może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. W wielu przypadkach powoduje ona ból i zaczerwienienie członka, a to sprawia, że współżycie staje się niemal niemożliwe. Jakie są objawy stulejki i jak ją leczyć?
Co to jest stulejka?
Stulejka jest wadą anatomiczną, która występuje u chłopców i mężczyzn. Polega ona na zwężeniu napletka, przez co niemożliwe jest jego zsunięcie z żołędzi penisa. Bardzo często stulejka jest wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych jeszcze w okresie niemowlęctwa. Brak higieny bardzo często prowadzi do stanów zapalnych napletka, co jest bolesne i może mieć wiele złych skutków dla zdrowia. Stulejka może być wrodzona i nabyta.
Jakie są objawy stulejki?
Stulejka tak naprawdę może się ujawnić w każdym wieku. Polega ona na zwężeniu napletka, ale występuje także wtedy kiedy napletek da się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale podczas erekcji powoduje to ból i ucisk.
Stulejka może powstać na skutek złej pielęgnacji, urazów członka lub nieleczonych stanów zapalnych napletka. Może być także wadą anatomiczną trwająca od momentu urodzenia.
Do głównych objawów stulejki można zaliczyć ból, zaczerwienienie, problemy ze współżyciem. Mężczyźni bardzo często lekceważą problem i kiedy pojawia się ból zaniedbują higienę osobistą. Prowadzi to do zakażeń bakteryjnych, co w konsekwencji powoduje obrzęk. W takim stanie zsuwanie napletka na siłę może doprowadzić do pęknięć, które goją się w postaci blizn, co jeszcze bardziej utrudnia ruchomość napletka.
Stulejka – kiedy trzeba udać się do lekarza?
Przyczyną stulejki nabytej mogą być (oprócz nieprzestrzegania zasad higieny osobistej), choroby dermatologiczne, cukrzyca lub uraz prącia. Trzeba mieć świadomość, że nieleczona stulejka może być przyczyną problemów z oddawaniem moczu, wpływać na jakość współżycia oraz w skrajnych przypadkach prowadzić do nowotworu prącia. Kiedy należy udać się do lekarza? Najlepiej zrobić to kiedy tylko zauważy się problemy ze zsuwaniem napletka, ból oraz zaczerwienienie.
W jaki sposób leczyć stulejkę?
Są dwie metody leczenia stulejki. Jedna z nich to zabieg operacyjny, który polega na wykonaniu nacięć wzdłuż osi prącia i ich poprzecznym zszyciu. Przy tego typu korekcji wygląd członka nie ulega zmianie, sam zabieg natomiast trwa krótko, gdyż tylko 45 minut. Kolejnym sposobem na pozbycie się stulejki jest obrzezanie. Zabieg ten to nic innego jak skrócenie napletka. U dzieci wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, natomiast u dorosłych – w znieczuleniu miejscowym. Operację przeprowadza się za pomocą skalpela lub nożyczek. Na żołądź nakłada się specjalny naparstek, a na napletek pierścień, który pomaga wykonać idealnie okrężne cięcie. Potem pozostałość napletka przyszywa się do żołędzi.
Obrzezanie – czy należy się bać konsekwencji zabiegu?
Wielu mężczyzn przeraża wizja obrzezania. Boją się nie tylko bólu podczas znieczulenia, ale także powrotu do współżycia. Doświadczony lekarz urolog przez wykonaniem zabiegu przeprowadzi z pacjentem konsultację i dobierze odpowiedni rodzaj znieczulenia. Czy po obrzezaniu podczas stosunku można odczuwać różnicę? Nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ seks po zabiegu może być tak samo przyjemny jak wcześniej. Na pewno docenią to panowie, którzy przez dłuższy czas zmagali się z problemem stulejki. Po operacji mogą znowu czerpać radość ze współżycia z partnerką.