Stulejka? Problem, którego można się pozbyć!
Zdrowie

Stulejka? Problem, którego można się pozbyć!

Stulejka to problem anatomiczny, który może być zarówno wrodzony, jak i nabyty. Sprowadza się on do uniemożliwienia lub znacznego utrudnienia odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Takie działanie staje się źródłem dyskomfortu, a często nawet bólu, który pojawia się zarówno w trakcie stosunku seksualnego, jak i podczas podejmowania codziennych czynności o charakterze higienicznym. To z kolei rodzi frustrację i złość, stając się jednocześnie podłożem dla wielu kompleksów. Choć rozpoznanie i leczenie stulejki nie jest skomplikowane, wielu mężczyzn unika specjalistycznej konsultacji. Czy stulejka nadal jest uważana za wstydliwą przypadłość?

Problem stulejki u mężczyzn

Źródłem tego rodzaju problemów u dorosłych mężczyzn jest na ogół niewłaściwa higiena intymnych okolic ciała. Prowadzi to do regularnych stanów zapalnych napletka, żołędzi oraz cewki moczowej. Stulejka bardzo często dotyczy również osób, zmagających się z problemem cukrzycy. W tym przypadku za jej przyczynę uznaje się głównie powikłania, związane z gojeniem się niewielkich ran i obtarć.

Współcześnie mówi się o dwóch rodzajach stulejki, które mogą pojawić się u dorosłego mężczyzny. Pierwszym z nich będzie sytuacja, gdy napletek przylega do żołędzi zbyt mocno, co powoduje pojawiające się sukcesywnie stany zapalne w tym obszarze ciała. Drugi z kolei rodzaj stulejki przejawia się w zbyt długim, a zarazem rozciągniętym napletku. Efektem będzie gromadzenie się w nim moczu, co z kolei będzie prowadzić do rozwoju stanów zapalnych.

Jak powstaje stulejka u dorosłego mężczyzny?

Powstawanie stulejki wiąże się z kilkoma istotnymi etapami. Często na skutek urazu pojawia się zwężenie napletka, co z kolei utrudnia jego zsunięcie z żołędzi. Próby podejmowania takiej czynności budzą dyskomfort i powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe. To z kolei prowadzi do problemów z odpowiednią higieną w tym obszarze ciała. Brak higieny determinuje natomiast powstawanie stanów zapalanych. Ich efektem będzie pękanie napletka, a w konsekwencji pojawienie się zbliznowaceń skóry, zmniejszających w znaczącym stopniu jej elastyczność.

Z biegiem czasu coraz trudniejsze staje się prawidłowe odprowadzenie napletka. To właśnie wtedy wykształca się stulejka, której głównym objawem jest utrudnienie oddawania moczu, ból w trakcie stosunków czy też nawracające stany zapalne prącia. Sprawdź stronę https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/ i przeczytaj dokładny opis zabiegu stulejki, by dowiedzieć się więcej w tym temacie i rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

Stulejka? Problem, którego można się pozbyć!
Stulejka? Problem, którego można się pozbyć!

Jak leczyć stulejkę?

Leczenie stulejki uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Będzie to m.in. wiek pacjenta, ale również i stopień zaawansowania choroby. Jeśli w dorosłym wieku pojawi się stulejka zabieg z reguły będzie sprowadzał się do plastyki napletka, w trakcie której jego fragment zostanie usunięty. W cięższych przypadkach stosuje się natomiast obrzezanie stulejki, sprowadzające się do jej całkowitego usunięcia. Oba zabiegi uznawane są za stosunkowo łatwe, a zarazem bezpieczne dla pacjenta. Taka operacja stulejki jest krótka i wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a efekt terapeutyczny zauważalny jest od razu po jej zakończeniu.

Czy problem stulejki jest wstydliwą przypadłością?

Pomimo tego, że operacja stulejki nie jest skomplikowanym zabiegiem, a jej efekty przekładają się na jakość codziennego funkcjonowania, wielu mężczyzn w dalszym ciągu czuje opór przed wizytą u specjalisty. Stulejka nadal uznawana jest za wstydliwą dolegliwość, dlatego też duże wyzwanie stoi przed rodzicami chłopców, którzy powinni mieć na uwadze rozwój swoich dzieci, konsultując wszelkie niepokojące objawy z zaufanym pediatrą.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *