Lifestyle,  Zdrowie

Trening uważności – nie tylko dla kobiet

Trening ciała to nie tylko trening siłowy. Czym jest mindfulness, czyli trening uważności? I czy mężczyźnie mogą czerpać z niego korzyści, podobnie jak kobiety?

Czym jest trening uważności?

Uważność określa się jako przebywanie w strefie, w której jesteśmy świadomi tego, co w danej chwili dzieje się w nas i wokół nas. To pewnego rodzaju świadomość odczuć, myśli i uczuć, ale bez konieczności podejmowania wobec nich działań. Tym właśnie różni się od zwykłej medytacji, która ma za zadanie oderwać nas od rzeczywistości. Mindfulnes natomiast każe się nam w nią zatopić.

Trening uważności pomaga w akceptacji rzeczywistości taką, jak jest. Zmniejsza niepokój i poziom reaktywności, czyli nadmiernego reagowania na bodźce. Wycisza i uspokaja. Resetuje umysł i wraz z negatywnymi myślami zabiera też ze sobą fizyczne objawy stresu.

Mindfulness – dlaczego skorzystać mogą również mężczyźni?

Temat medytacji oraz mindfulness wydaje się raczej domeną kobiet. Prawdopodobnie dlatego, że ich psychika bardziej nastawiona jest na emocje niż ta męska. Jednak taki trening może przynieść wiele korzyści również płci męskiej. Przecież także panowie borykają się na co dzień ze stresem. Życie rodzinne, praca, niezliczone obowiązki są przyczyną zmartwień i problemów. A długotrwały stres może przyczyniać się do problemów ze zdrowiem tak fizycznym, jak i psychicznym.

W czym pomóc Ci może trening mindfulness?

  • polepszenie jakości snu
  • redukcja bólu somatycznego
  • zwiększenie empatii i budowanie inteligencji emocjonalnej
  • zmniejszenie ilości napadów gniewu, irytacji czy agresji
  • polepszenie koncentracji i innych funkcji poznawczych
  • zwiększenie produktywności w pracy
  • większa pewność siebie i wiara we własne możliwości

Jeśli to Cię nie przekonuje, to spieszymy też donieść, że według wielu badań wysoka empatia i inteligencja emocjonalna u mężczyzn korelują z poziomem satysfakcji z życia seksualnego. U obojga partnerów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *