Zapalenie pęcherza moczowego? Potrzebujesz urologa i to szybko!
Pieczenie cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu i parcie na pęcherz to bardzo dobrze znane, szczególnie kobietom, objawy zapalenia pęcherza. Niestety to panie właśnie częściej cierpią na tę przypadłość, ponieważ mają znacznie krótszą cewkę. Ponadto leży ona w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu, skąd mogą przenosić się bakterie odpowiedzialne za to schorzenie. Co robić w razie zapalenia? Czy powinniśmy leczyć się samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy lekarza?
Co zrobić przy pierwszych objawach?
Początkowo mogą nie być niezbyt silne i dlatego zostają zbagatelizowane. Pieczenie, ból w podbrzuszu i oddawanie moczu „po kropelce” dla wielu wydaje się problemem, z którym poradzą sobie w domu. Oczywiście możemy sobie pomóc od razu, przyjmując dawkę tabletek bez recepty, które zaleci farmaceuta. Dodatkowo należy dużo pić, by jak najszybciej wypłukać bakterie. Zalecanie jest też trzymanie dolnych partii ciała w cieple. Jednakże często bywa tak, że mimo zastosowanych środków objawy nasilają się i niezbędny jest dobry urolog, który nie bagatelizuje sprawy. Na szczęście nie tylko w dużych miastach, takich jak Kraków, można szybko zapisać się prywatnie do lekarza.
W razie wspomnianych już wcześniej objawów, związanych z bólem oraz dyskomfortem, a także jeżeli zaobserwujemy ciemny, mętny mocz o zmienionym zapachu, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Co jeszcze powinno skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty? Na pewno krwiomocz oraz stany podgorączkowe, bóle promieniujące na dolną część pleców i ogólne rozbicie. Nie możemy w żadnym wypadku tego bagatelizować, dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, ale nie tylko.
Dlaczego należy jak najszybciej udać się do urologa?
Wydaje się, że zapalenie pęcherza jest schorzeniem niegroźnym i faktycznie, dobrze leczone powinno zakończyć się bez powikłań. Niestety, jeżeli cierpiąc nie udamy się do lekarza, a będziemy się leczyć jedynie domowymi sposobami, bakteria może przetrwać i za jakiś czas dojdzie do wznowienia objawów. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że zapalenie pęcherza prowadzi nawet do odmiedniczkowego zapalenia nerek. To już o wiele poważniejsza choroba. Jak widać nie wolno bagatelizować problemu, zwłaszcza, jeżeli pojawia się więcej niż 3 razy w roku. Najlepiej jak najszybciej wdrożyć skuteczne leczenie zalecone przez specjalistę urologa i kontynuować je przez tyle czasu ile trzeba, nawet po ustąpieniu pierwszych objawów.